Kekemelik ve Alay ile Başetme

Kekeliyor Diye Çocuğumla Arkadaşları Alay Ediyor/Eder mi? Ne Yapabilirim?

Bu soru, çocuğundaki akıcılık sorunu ile bize başvuran tüm ailelerin sorduğu ortak bir sorudur. Kekeme tedavisi konusunda önemli bir yer tutan bu unsur aileler tarafından önemsenmekte ve “Ya çocuğumla arkadaşları alay ederse ya çocuğum bundan dolayı üzülür içe kapanırsa, ne yapmalıyım?” sorusunu sordurmaktadır.

Çocuklarda kekemelikdurumlarında, genellikle ilkokul 3’üncü sınıfa kadar alay edilme ile ilgili çok fazla bir sorunla karşılaşmaz. Bu zamana kadar diğer çocukların söyledikleri, çoğunlukla meraktan ya da kekeleyen çocuğun konuşması farklı geldiği için olmaktadır. Sonuçta her çocukta böyle bir durum yoktur. Dolayısıyla kekemelik nedenleri konusunda meraklı olabilir, bunu sorma gereği duyabilirler. Çocuklarda kekemelik durumlarında öğretmen ve ailelere kilit rol düşmektedir.

İlkokulun ilerleyen dönemlerinde, karşıdakini incitme amacı taşıyan sözlerle mücadele daha farklı olmaktadır. Çocuk bu yüzden kekemeliğini gizlemeye ve bundan kaçmaya çalışabilir. Özellikle ergenlerde bu durum daha fazla etkilidir. Kekemelik yada takılmalarının şiddeti çok az da olsa çocuk bundan aşırı derecede rahatsız olur, susar okula gitmek istemez, hatta bazı günlerde sözlüye kalktığında bilmiyormuş gibi davranabilir. Her çocuğun kekemelik durumu, buna tepkisi, ailesi ve arkadaşları farklı olduğundan, her bir çocuğun problemiyle farklı şekilde yaklaşmak gerekir. Gerekirse psikologdan destek alınabilir. Öğretmenleriyle görüşülmesi, hatta okullarına ziyarete gidip sorunu dört bir koldan çözmek gerekebilir.

Kekemelik Nedir? Sorusunun yanıtı için diğer makalelerimizi de inceleyiniz.