Çocuğum Akranları Gibi Konuşmuyor

Kekemelik nedenleri aileler tarafından tam olarak bilinmese ve her çocuğun gelişimi birbirinden farklılık gösterse de, akranları ile karşılaştırma ile, kabaca dil konuşma gelişimi ile ilgili bir fikir edinirsiniz. Çocuklarda kekemelik durumlarında aileler sıkça, genetik yatkınlık, babası da geç konuşmuş vs. gibi sebeplerden dolayı terapiste başvurma da gecikirler. Zaman içinde dilsel gelişim bir miktar artar, ama yine zaman içinde akranları ile arasındaki dil konuşma gelişimi açısından farklılık da artabilir. Dolayısıyla bazen bekleyerek çocuğunuzun akranları ile kapatması gereken ara daha da artabilir ve kendini ifade edememe (konuşma bozukluğundan dolayı) sıkça hırçınlık ile de kendini gösterir. Bu durum, kekeme tedavisi söz konusu olduğunda, süreci etkileyecektir.

Yapılan araştırmalarda okul öncesi dil konuşma becerilerinin akademik başarının belirteci olduğu saptanmıştır. Bu sebeplerden dolayı erken dönemde müdahale etmek önemlidir.

Siz aile olarak çocuğunuza dilsel açıdan zengin ortamlar yaratarak, akran ortamı sağlayarak, onun dilsel gelişimini destekleyerek (zorlamak değil, su demeden su vermeme vs.) ve uzman dil konuşma terapistinizin uygulayacağı dil konuşma terapi yöntemleriyle bu süreci hızlandırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, kekemelik nedenleri konusunu bilmek vekekemelik konusunda bir uzman desteği almak, her zaman daha faydalı olacaktır.

Kekemelik Nedir? Sorusunun yanıtı için diğer makalelerimizi de inceleyiniz.